Saturday, March 26, 2011

Grocery shopping

Since I'm not getting to town anywhere near as often as I used to, I've had to really work at balancing the whole saving money against my available time.  I only have so much time, one day a week, to do my shopping.  That means I usually hit one store, maybe two, and it means the deals are minimized. 

Today, one of those stores was pretty impressive.  King Soopers.

I spent $12.67.  That would have been a lot less except that I hadn't eaten, so I decided I wanted some crackers and cheese, and I bought drinks for everyone.

My purchases:
  • 4 boxes of spaghetti
  • 4 boxes of rotini
  • 6 boxes Rice a Roni
  • 2 boxes Pasta Roni
  • 1 24 oz. jar Pace
  • 1 box Wheat Thins
  • 2 bottles Fuze
  • 1 bottle flavored water
  • 8 oz cheese
  • 1 package tortillas
  • fingernail clippers
I could have done better if we got newspapers (and therefore coupons) but given that I only have online coupons available to me, I think I did pretty well.  The receipt says I saved $33.20

Skipping the cheese, tortillas and nail clippers would have cut that cost roughly in half (those three items cost $5.86)  Alas, I can't go just purchasing sale items, sometimes I do have other things I need to get.


Tess said...

You did way better than I but I splurged on dried fruit and some nuts to put in our breakfast oatmeal and I was picking up special veggies to make Virus Killing Soup.

Laura O in AK said...

I bought apples and strawberries on sale yesterday at the near by store. It was around $12. Such is life when almost all food is shipped a distance to get here.

As much as I try to shop just the sale items, there are definitely times when you just have to get other things. I keep in mind, too, that sometimes the gas needed to visit multiple places has an associated cost, too.